Sterowanie światłem z poziomu smartfona dla wielu osób nawet dzisiaj brzmi nieco egzotycznie. Jednak rozwiązanie to jest jak najbardziej możliwe i stanowi ogromne ułatwienie w nowoczesnych domach. Jak sterować światłem przez smartfona?

Rodzaj smartfona

Niektóre włączniki światła mogą współpracować jedynie z określonymi systemami operacyjnymi. To oznacza, że konieczny może być wybór pomiędzy Androidem a iOSem, choć większość producentów przygotowuje aplikacje pod większość smartfonów, jakie można spotkać na rynku.

Aby sterowanie światłem przez smartfona było możliwe, niezbędne jest pobranie kompatybilnej z włącznikiem światła aplikacji. Dzięki niej, możliwe jest dokonywanie zmian w ustawieniach oświetlenia. To rozwiązanie docenisz szczególnie, gdy… po położeniu się do łóżka, przypomnisz sobie o zapalonym w kuchni świetle.

Na czym polega sterowanie światłem przez smartfona?

W zależności od wybranego rodzaju urządzeń, możemy mieć do czynienia z odmiennymi aplikacjami. Niektóre z nich oferują możliwość grupowania żarówek (na przykład w całe pomieszczenia, wyłącznie oświetlenie znajdujące się nad kanapą lub wyspą kuchenną i inne tego typu), jak również dopasowania oświetlenia do zapotrzebowania. Tego typu działania są jednak w pełni uzależnione od producenta i niektóre modele mogą oferować szersze możliwości, podczas gdy inne opierają się na prostym działaniu.

Zasadniczo, chodzi jednak o to, że włącznik światła dotykowy jest połączony z aplikacją w smartfonie. Za jej pomocą możesz zapalić lub wyłączyć światło w określonym pomieszczeniu, a gdy aplikacja (i oświetlenie) dają taką możliwość – również rozjaśnić je bądź przyciemnić.

Gdzie znajdują zastosowanie sterowane smartfonem światła?

Zasadniczo – w każdym nowoczesnym domu. Jednak tego rodzaju udogodnienia szczególnie docenią posiadacze czworonogów, rodzice małych dzieci, a także osoby, które mieszkają na uboczu.

W tym pierwszym przypadku, jeśli wiesz, że Twój pies lub kot nie lubi przebywać w domu po ciemku, a Ty się spóźnisz – możesz zapalić pupilowi niektóre lampy. Sterowanie światłem przez smartfona jest także dobrą opcją, gdy chcesz zapalić lub przygasić oświetlenie w pokoju dziecka.

Niewątpliwą zaletą światła sterowanego z użyciem smartfona jest także jego aspekt odstraszający złodziei. Nie musisz już inwestować w automatyczne przełączniki świateł, które w dodatku nie muszą wcale zapewnić odpowiedniego działania. Jeśli zauważysz na monitoringu, że ktoś podejrzany kręci się przy budynku, podczas gdy Ty jesteś poza domem – możesz losowo uruchomić światła w domu, by przepłoszyć intruza.

Powyższe wykorzystania są jedynie przykładowe: z pewnością znajdziesz również wiele własnych zastosowań.