Poszukujesz dobrego rozwiązania do koszenia niewielkiego, przydomowego trawnika? Kosiarka do niewielkiego ogrodu, wbrew pozorom, również stanowi pewne wyzwanie jeśli chodzi o dobór odpowiedniego urządzenia. Z jednej strony oczekujemy bowiem wydajności, z drugiej – nie chcemy przepłacać.

Na co zwrócić uwagę?

Najlepsza kosiarka do małego ogrodu powinna być zwrotna i możliwie nieduża. Chodzi o to, by wykręcenie urządzeniem na powierzchni kilkudziesięciu czy kilkuset metrów nie było szczególnie uciążliwe. Dzięki temu, proces koszenia trawy przebiegnie szybko i bez większych utrudnień.

Najbardziej podstawowym podziałem wśród kosiarek jest ten wskazujący modele elektryczne, akumulatorowe i spalinowe. Te pierwsze, choć ekologiczne i ekonomiczne, nie są szczególnie wygodne. Przede wszystkim musisz wyposażyć się w długi kabel, który dosięgnie w każdy zakątek Twojego ogrodu. Ponadto, przygotować się na sporą dawkę… irytacji. Konieczność ciągłego przekładania kabla i przede wszystkim uważania, by na niego nie najechać, może doprowadzić do wściekłości nawet opanowane osoby.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na dodatkowe opcje, jakie oferuje kosiarka. Jeżeli chcesz zadbać o świetny stan trawnika, sprawdź modele z opcją mulczowania, które pozwoli odżywić źdźbła w naturalny sposób, bez stosowania środków chemicznych.

Spalinowa czy akumulatorowa?

Skoro już ustaliliśmy, że model elektryczny z kablem może być nieco niewygodny, warto rozważyć pozostałe opcje. Jednym z popularniejszych modeli jest kosiarka spalinowa, która cechuje się sporą wygodą użytkowania. Wystarczy zadbać o napełnianie jej odpowiednią mieszanką oleju i benzyny, a korzystanie ze spalinówek jest dość proste. Jednocześnie, nie będą one najlepszym wyborem do naprawdę małych lub nieustawnych ogrodów. Większość kosiarek spalinowych jest dość duża i trudna w sterowaniu z uwagi na zastosowany układ napędowy. Dlatego też, w ogrodzie mierzącym kilkadziesiąt lub kilkaset metrów, z roślinnością i różnymi elementami wyposażenia – może być trudno nią manewrować.

Drugą dostępną opcją jest kosiarka akumulatorowa, która jest stosunkowo nowym, znanym od kilku lat rozwiązaniem. Jednocześnie, cieszy się ona rosnącą popularnością i nie ma w tym nic zaskakującego – oferuje dużą wygodę użytkowania i sprawia, że koszenie staje się niezwykle przyjemną czynnością. Kosiarki akumulatorowe są dość lekkie i zwrotne, a przy tym nie posiadają okablowania. Dzięki temu możesz cieszyć się szybkim koszeniem w komfortowych warunkach, bez kabla plączącego się pod nogami.